kalça sütyeni fiyatı

Burc yorumlari

 • Öcalan-Barzani arası ‘başkanlık’ pazarlığı

  Öcalan-Barzani arası ‘başkanlık’ pazarlığı

  Öcalan-Barzani arası ‘başkanlık’ pazarlığı

  PKK ile KDP arasındaki ‘başkanlık’ gerilimi nedeniyle rafa kalkan Ulusal Kürt Kongresi planı, Öcalan’ın Barzani’ye yazdığı mektupla yeniden canlandı. Öcalan’ın başkanlık isteyen Barzani’ye olumsuz yanıt vermediği ancak Zana’yı ‘ikinci isim’ olarak önerdiği öğrenildi.

  Suriye’nin Kürt bölgesi Rojava’da yönetimi paylaşamayan PKK ve KDP arasında süren gerginlik anlaşmaya doğru giderken Ulusal Kürt Kongresi, “Başkanlık ve delege sayısına” takıldı. PKK’nın “eşbaşkanlık” ısrarına Irak Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani direniyor. Öcalan’ın, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana aracılığıyla Barzani’ye gönderdiği mektupla düğümü çözme yolunda önemli adım atıldı. Öcalan, Kürt kongresine Barzani’nin başkanlık yapması halinde Zana’nın ikinci isim olarak kongrede görev almasını istiyor.

  Görüşme bu hafta Selahattin’de

  Rojava’da PKK-KDP gerginliğine dönüşen sorunu çözmek ve Ulusal Kürt Kongresi’ni gerçekleştirmek amacıyla taraflar arasında arabulucu rolü ile öne çıkan Zana, HDP Eşbaşkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder ile İmralı’da görüştüğü Abdullah Öcalan’dan Barzani’ye iletilmek üzere mektup almıştı. Zana’nın Önder’le birlikte kısa süre içinde Erbil’e gidip mektubu Barzani’yi vermesi, oradan Kandil’e geçip mektubun içeriğini KCK yönetimine iletmesi bekleniyor. Barzani’nin Davos toplantısına katılmak için Avrupa’da olması, buradan da ABD’ye geçeceğinin açıklanması nedeniyle görüşme gerçekleşememişti. Ancak Barzani ile Avrupa’da görüşeceği ileri sürülen Zana’nın, ABD ziyareti ertelenen Barzani ile Selahattin kentindeki sarayında görüşeceği öğrenildi. Görüşmenin bu hafta gerçekleşmesi bekleniyor.

  Öcalan’ın mektubunun, Erbil’de toplanması beklenen Ulusal Kürt Kongresi ve Rojava’nın geleceği konusunda Barzani’nin talebine yanıt niteliğinde olduğu öğrenildi. Mektupta, Rojava’da PKK paralelinde faaliyet gösteren PYD ile KDP’nin desteklediği oluşumların ortak zeminde buluşmasını sağlayacak talep ve planlar yer alıyor. Mektupta, Barzani’ye kısa, orta ve uzun vadeli planlar aktarılıyor.

  Başkanlık mı, eşbaşkanlık mı?
  Tarih açıklanmasına rağmen bir kaç kez ertelenen, son olarak rafa kaldırılan Ulusal Kürt Kongresi’ne yönelik Zana’nın arabuluculuğunda bir süre önce yeniden görüşmeler başlamıştı. PKK ve KDP’nin taleplerinin çakışması nedeniyle ertelenen kongrede PKK, delegelerin parti ve örgütlerin temsil düzeyine göre belirlenmesini istemişti. Bu istek KDP ve bazı gruplar tarafından reddedilmişti.
  Kongrenin sadece delege sayısı değil, daha önemli sorunlar nedeniyle toplanamadığı öğrenildi. Öcalan tarafından ortaya atılan Ulusal Kürt Kongresi’nin toplanmasının önündeki en büyük engelin “Başkanlık” konusu olduğu ifade edildi. Kongreye başkanlık etmek isteyen Barzani, PKK engeli ile karşılaştı. “Eşbaşkanlık” uygulamasına geçen PKK’nın, kongre için de eşbaşkanlık önerdiği, bu kapsamda Barzani’nin yanısıra kongreye Zana’nın eşbaşkanlık etmesini istediği bildirildi. Eşbaşkanlık uylgulamasına karşı olan Barzani ise bu talebi geri çevirdi.

  Yakın zamanda toplanabilir
  PKK’nın tüm ısrarlarına rağmen eşbaşkanlık uygulamasına yanaşmayan Barzani’yi ikna etmek için Öcalan devreye girdi. Zana’nın arabuluculuğundaki görüşmenin bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Eşbaşkanlık uygulamasına karşı olan Barzani’nin “Başkanlık” isteğinin Öcalan tarafından değerlendirmeye alındığı ve mektupta da kesin bir dille reddedilmediği öğrenildi. Barzani’nin kongreye başkanlık isteğinin kabul edilmesi halinde kongrenin yakın zamanda toplanabileceği belirtiliyor.

  İlk olacak

  Öcalan ile ilk olarak 1991 yılında Bekaa Vadisinde görüşen ve hakkında açılan davada 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Leyla Zana, 23 yıl aradan sonra Öcalan’la 25 Ocak’ta İmralı’da görüştü. Zana, Öcalan’ın mesajını iletmek için ise ilk kez Kandil Dağı’na çıkıp KCK yöneticileriyle bir araya gelecek. BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder’den oluşan heyetin ise bu hafta sonu İmralı’ya giderek, Öcalan ile görüşmesi bekleniyor.

  Okunma Sayısı ;

  Öcalan-Barzani arası ‘başkanlık’ pazarlığı Benzer Yazılar

  Hizbullah’dan korkutan IŞİD iddiası Lübnan’daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, IŞİD’in, Sünni, Şii, Müslüman, Hristiyan,
  CHP’de öne çıkan isimler İnce, Tarhan ve Feyzioğlu’nun adı kulislerde genel başkan adayı olarak geçiyor. Kılıçdaroğlu’nun
  Erdoğan’ı üzecek ölüm haberi Başbakan Erdoğan’ın Pınarhisar’daki cezaevinde tutuklu olduğu dönemde infaz koruma memuru olan Necmi
  ABD Kürtlere silah yardımını açıkladı ABD, Kuzey Irak’ta IŞİD militanlarına karşı savaşan Kürt güçlerine silah yardımına başlandığını
  Muharrem İnce: Ortada büyük bir hezimet var, başarılıyız demek yakışmıyor CHP grup başkanvekili Muharrem İnce, seçim sonuçlarıyla ilgili

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Öcalan-Barzani arası ‘başkanlık’ pazarlığı Etiketler