kalça sütyeni fiyatı

Burc yorumlari

 • Daha başka ne olumsuzluk olabilirdi?

  Daha başka ne olumsuzluk olabilirdi?

  Daha başka ne olumsuzluk olabilirdi?

  Otomotiv sektörü BDDK düzenlemeleri, ÖTV ve kur artışı, faizlerdeki yükseliş gibi olumsuzluklarla 2014’e iyi bir başlangıç yapamadı. ODD Genel Sekreteri Erce, “Olumsuzluk adına daha başka ne gelebilirdi?” dedi

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) otomotivde kredilerinde vade sınırı 60 aydan 48’e indiren, fiyatı 50 bin TL’nin altındaki araçlarda yüzde 30, fiyatı 50 bin TL üzerindeki araçlardaysa yüzde 50 civarında peşinatı zorunlu hale getiren uygulaması yürürlüğe girerken, bu yıl otomotivi zor bir yıl bekliyor. Kur ve ÖTV artışlarıyla sektörde daralma bekleyen otomotiv sektörü, tüm olumsuzlukların üst üste sıralandığına dikkat çekiyor.
  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, BDDK düzenlemeleri, ÖTV ve kur artışlarının yanına faizdeki yükselişler de konulduğunda, 2014’ün sektör için çok zor bir yıl haline geldiğini belirtti. “Sektörün başına olumsuzluk adına daha başka ne gelebilirdi?” ifadesini kullanan Erce, “Şu an tahmin yapacak bir ortam yok ama sektörde en az yüzde 20, hatta yüzde 30’a varacak daralma konuşuluyor” dedi.

  İyi başlangıç olmadı
  Fed’in tahvil alımını azaltma kararı sonrasında gelişmekte olan pazarların bundan olumsuz etkilendiğini, Türkiye’de ise Orta Vadeli Program ile birlikte ekonomiye yönelik bazı tedbirlerin gündeme geldiğini hatırlatan Erce, “BDDK’nin devreye aldığı yönetmelikle hem kredi sürelerine sınırlama getirildi hem de peşin ödeme oranları artırıldı. Ocak ayına gelindiğindeyse kurlarda bir miktar daha ileri yönlü hareket gördük. Bütün bunları yan yana koyduğumuz zaman 2014 yılına iyi bir başlangıç yapamadık” diye konuştu.
  Türkiye’de politik risklerin seçime kadar devam edeceğini, bunun da gelecek dönem açısından öngörülebilirliği azalttığını dile getiren Erce, kurların yükselmesi, BDDK’nın yönetmeliği, ÖTV oranlarının artması ve son olarak faizlerin yukarı yönlü hareketinden kaynaklanan dört olumsuzluğu kısa sürede arka arkaya yaşamak zorunda kaldığını ifade etti. Erce, “Sektörün başına olumsuzluk adına daha başka ne gelebilirdi? Bunun iç pazardaki olumsuz etkilerini ister istemez yaşayacağız” dedi.

  Farklı tahminler yapıldı
  Söz konusu gelişmelerle birlikte sektördeki firmalar da, farklı tahminler dile getirmişti. En iyimser tahmin, Peugeot Otomotiv Genel Müdürü Marc Bergeretti’den gelmişti. Bergeretti, 2014 yılı için 760 binlik bir öngörüde bulunurken, bununla birlikte “Elbette şu an bu tahminlerde hepimizin hata yapma hakkı olacak. Bunu önümüzdeki dönemde hep beraber göreceğiz” eklemesini yapmıştı.
  Ekonomiyi soğutma önlemleri ve kurdaki ciddi yükselişin otomotiv pazarını yüzde 20 daraltacağını söyleyen Renault Mais Genel Müdürü Aybar da, “Bu yıl iyimser şekilde 700 binlik bir pazar bekliyoruz. Bu rakam, 700 binden aşağı da inebilir fakat yukarı çıkacağını düşünmüyoruz” diye konuşmuştu. Aybar, fiyatlarda artışın kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Fiyatlarda gerçekleşen her yüzde 10’luk artış, pazarda yüzde 30 daralma anlamına gelir” ifadesini kullanmıştı.
  Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş CEO’su Ali Haydar Bozkurt da, “Sektörde bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti” tanımlamasını yaparak, pazarın 600 binli adetlere düşebileceğini, bunun da altına inmesi halinde istihdamda ciddi sıkıntılar olabileceğini, her ay düzenli zamların gelebileceğini söyledi. Bozkurt, sektörün tecrübeleri sayesinde temkinli duruşunu koruduğunu, gelişmeleri izlediğini de sözlerine ekledi.

  ‘Ağlak’ tasarımlı ama pistleri ağlatacak!

  Son yıllarda pek çok ülkeden, hatta Dubai’den bile süper spor otomobil markaları çıkarken, Kanada da bu yarışta geri kalmakdı. 2014 Montreal Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılan Felino CB7, işte böyle bir şey.
  Yollara çıkma izni de bulunan bir “pist oyuncağı” diye nitelenen Felino CB7, Kanadalı yarışçı Antoine Bessette tarafından kurulan firmanın ilk ürünü. 4 yılda geliştirildiği belirtilen CB7, “pistleri ağlatmaya” hazırlanmakla birlikte, nedense “ağlamak üzere” olan bir yüz ifadesine sahip arka tasarımla şekillendirilmiş. General Motors’tan alınma 6.2 litre V8 motoru, 525 beygir güç ve 662 Nm tork yani motor çekiş gücü üretebiliyor. 6 ileri manuel ya da sıralı şanzımanla satın alınabilen otomobil, 4.2 m uzunluğa, 1.9 m genişliğe ve sadece 1.1 m yüksekliğe sahip.
  Toplamda 1.134 kg ağırlığı olan otomobilin, 0-100 km/s hızlanmasını 3.5 saniye civarında tamamlayabildiği söyleniyor. “Söyleniyor” dememin nedeni de, henüz resmi verilerinin açıklanmaması. Kanada fiyatının yaklaşık 100 bin dolardan başlayacağı belirtiliyor.

  Meriva’ya 1.6 dizel seçeneği g>span>

  Opel’in mini MPV sınıfındaki temsilcisi Meriva, yeni nesil 1.6 lt (136 HP) dizel motor seçeneğine kavuştu. 6 ileri manuel şanzımana sahip 1.6 lt dizel motorlu Meriva, mart ayında Türkiye pazarında satışa sunulacak. Meriva, yeni dizel motoruyla fabrika verilerine göre 100 km’de 4.4 lt. yakıt tüketiyor. Opel’in Avrupa’daki tesislerine gerçekleştirilen 50 milyon euro’luk yatırımla üretimine başlanan 1.6 CDTI motor, Türkiye’ye ilk olarak Meriva’nın “abisi” olan Zafira modeliyle getirilmişti. Söz konusu yeni nesil dizel motor, Astra da dahil diğer Opel modellerinde de kademeli olarak kullanılmaya başlanacak.

  2014 model Octavia yeniliklerle satışta

  Skoda satışlarının büyük bölümünü oluşturan Octavia, 2014 model olarak Türkiye’de satılmaya başlandı. 2014 model Octavia, 51 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışta.
  Yeniliklerle gelen 2014 model Octavia’da, Ambition ve Elegance donanım paketlerine Optimal seçeneği de eklendi. Yeni Optimal paketinde 16 inç alaşım jantlar ve ön sis farlarının yanında 3 kollu çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, Bolero HMI multimedia sistemi ve sesle kontrollü bluetooth gibi detaylar standart. Elegance donanımındaysa artık 3 kollu deri direksiyon simidi var. Octavia’nın motor seçeneklerine 7 ileri DSG otomatik şanzımanlı 1.2 lt TSI (105 HP) benzinli motor da ekleniyor.

  ‘Geleceği Yazanlar’da 10 bin üyeye ulaştılar

  Turkcell’in, genç nüfusun mobil yazılımcı olmaya yönlendirilmesi hedefiyle başlattığı yeni sosyal sorumluluk projesi ‘Geleceği Yazanlar’da üye sayısı 10 bini geçti. Türkiye’nin yanı sıra Kanada, Meksika, Güney Afrika, Çin ve Norveç gibi 36 farklı ülkeden üyelerin de olduğu projede, bin 800 başarı belgesi alındı. Sitenin en küçük üyesi 12, en büyük üyesi ise 58 yaşında.
  Geleceği Yazanlar mobil yazılım ekosisteminde yer edinmek isteyen herkese açık. Henüz başlangıç seviyesinde olan yazılımcıların bile projeye dâhil olması mümkün. Bunun için tek yapılması gereken www.turkcell.com.tr/gelecegiyazanlar’a üye olmak. Sonra hemen Turkcell Akademi liderliğinde hazırlanan eğitimlere başlanabiliyor.
  Eğitim, gelişim ve mentorluk imkânlarının sunulduğu projede, ayrıca ortaya çıkacak başarılı mobil yazılımların çeşitli iş modelleri ile hayata geçirilmesi olanağı ve Turkcell iş ortaklığı fırsatları da sağlanıyor. Geleceği Yazanlar’da ayrıca ulusal çapta düzenlenecek etkinliklerle yazılımcılarla etkileşim sağlanacak.

  İşbir Mobilya % 28 büyüme hedefliyor

  İşbir Yatak, Türk mobilya fuarı İSMOB’da Gürcistan, BAE, İran, Almanya, Libya, Mısır, Cezayir ve Rusya’dan yoğun ilgi gördü. İşbir Yatak Genel Müdürü Metin Gültepe, sırada Milano Mobilya Fuarı olduğunu söyleyerek, “2014 yılında yüzde 28 büyüme hedefliyoruz” dedi.
  Gültepe, fuarda yeni ürünleri CoolFlow ve Eclipse Baza’nın büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Gelişen ve değişen teknolojiyi yatağa uyarlıyoruz. Ecplise ürünümüz Home Ofis’in tam karşılığı. CoolFlow ise birbirinden farklı özellikte ve yükseklikte paket yayların bir araya gelmesi ile oluştu” diye konuştu. Gültepe, hedefleriyle ilgili de, “2014’te de, Türkiye’nin üzerinde bir büyüme ile yılı kapatmayı planlıyoruz. Bu yıl yüzde 28’lik bir büyüme hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

  13 yenilikçi iş fikri hayata geçirildian>r />
  TTNET, 360 vizyonu doğrultusunda, ekosistemini büyütecek dijital girişimcilere ‘TTNET Teknoloji Vadisi Programı’ ile destek olmaya devam ediyor. Bugüne kadar 700’e yakın girişimcinin başvurduğu programda, ön elemeyi geçen 34 girişimciye TTNET tarafından sunulan eğitimlerin ardından seçilen 13 girişimci, TTNET’in son teknolojiyle donatılmış İstanbul ve İzmir’deki kuluçka merkezlerinde projelerini olgunlaştırmaya başladı.
  Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET, ekosistemini büyütecek dijital girişimcilik projelerine destek olmak üzere hayata geçirdiği ‘TTNET Teknoloji Vadisi’ programının ilk döneminin sonunda, 13 girişimciyi kuluçka merkezlerine yerleştirdi.
  Ocak ayında 7 girişimciyi İstanbul’daki, 6 girişimciyi de İzmir’deki kuluçka merkezine yerleştiren TTNET, girişimcilere parlak iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için destek vermeye devam ediyor. Programın birinci döneminde, başvuruda bulunan 700 kişi arasından seçilen 34 girişimciye eğitim verilmişti.

  Okunma Sayısı ;

  Daha başka ne olumsuzluk olabilirdi? Benzer Yazılar

  Erdoğan’dan İhsanoğlu’na: Aceminin Eline Rezil Bir Dergi Tutuşturdular Başbakan, İhsanoğlu’nun Türk Solu dergisiyle pozunu eleştirerek,
  Geçen yıl 73 fabrikanın icradan satışa çıktığı Türkiye’de, bu yılın ilk yarısında sayı 95’e yükseldi. İcralık bağ-bahçe
  Moda devleri ‘iş’ konuşacak Türkiye Giyim sanayicileri Derneği’nin (TGSD) ev sahipliğinde düzenlenecek 7. İstanbul Moda Konferansı, 40 ülkeden
  Arama motorunu ‘moda’ya uydurdu! Vitringez.com’un kurucusu Natali Yeşilbahar, 2 milyon ürünle Türkiye’nin en büyük arama motoru olmak için
  Metroyla değer kazandı fiyatlar yüzde 50 arttı Anadolu yakasının ilk metro hattı olan Kadıköy – Kartal metrosu, lokasyonu üzerindeki dükkânların

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Daha başka ne olumsuzluk olabilirdi? Etiketler